PiesRasy psów

Seter szkocki, czyli Gordon Setter

Seter szkocki, czyli Gordon Setter

Seter szkocki, czyli Gordon Setter to piękny i dostojny pies polujący. Co warto wiedzieć o tej rasie? Skąd do nas przybyła? Zapraszam do lektury!

Setery, czyli długowłose wyżły angielskie

Setery to psy myśliwskie, których nazwa pochodzi od charakterystycznego zachowania w trakcie polowania. Po znalezieniu zdobyczy pies przysiadał nad nią, oczekując na swojego pana. Wyróżnia się trzy grupy seterów, są to:

  • Seter irlandzki,
  • Seter angielski,
  • Seter szkocki.

Gordon Setter

Seter szkocki, czyli Gordon Setter, to pies, do którego hodowli przyczynił się książe Alexander Gordon of Banffshire. To właśnie jemu udało się stworzyć duże, ciężkie i umięśnione setery, w których żyłach płynie krew bloodhounda i colie.

Setery szkockie mogą osiągać do 60 – 66 cm w kłębie oraz ważyć około 25 – 30 kilogramów. Są łatwe w szkoleniu i mają bardzo łagodne przysposobienie. Psy te obecnie często są nabywane przez rodziny z dziećmi, ponieważ są inteligentne i spokojne i bardzo przyjacielskie wobec dzieci oraz innych psów. Nadają się także na towarzysza dla aktywnych osób.

Ile kosztuje Gordon Setter?

Szkockiego setera z rodowodem można w Polsce nabyć za około 2500 złotych.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, zachęcam także do sprawdzenia: https://leonsi.pl/owczarek-australijski-wszystko-co-warto-wiedziec-zanim-wybierzesz-te-rase/