PiesRasy psów

Owczarek szwajcarski – kilka słów o rasie

Owczarek szwajcarski - kilka słów o rasie

Owczarek szwajcarski to jedna z moich ulubionych psich ras. Mam nadzieję, że będzie mi dane kiedyś posiadać u boku takiego towarzysza. Zapraszam do lektury wpisu poświęconego tej rasie!

Owczarek szwajcarski – co to za rasa?

Owczarek szwajcarski to odmiana owczarka niemieckiego. Psy te zostały rozpopularyzowane na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych, w latach 20. XX wieku, a dopiero później zostały importowane do Szwajcarii.

Inne nazwy, jakie kynolodzy nadali tej rasie to:

  • Owczarek amerykańsko-kanadyjski,
  • Berger Blanc Suisse.

Charakterystyczną cechą tego psa jest śnieżnobiałe ubarwienie, rasa ta może występować w formie krótkowłosej, jak i długowłosej.

Owczarek szwajcarski – wymiary

Owczarek szwajcarski to pies średniego wzrostu, suczka może osiągnąć do 61 centymetrów w kłębie, natomiast pies może urosnąć do około 66 cm. Waga przeciętnego Berger Blanc Suisse to około 35 kg.

Owczarek szwajcarski – charakter

Owczarki szwajcarskie to doskonałe psy rodzinne. Są one wierne, inteligentne, wrażliwe i odważne, a także szybko się uczą. Można je szkolić na psy sportowe, uczyć tropienia, a także wykorzystywać ratownictwie, np. akcjach wyciągania turystów spod lawiny lub w ratownictwie wodnym.

Owczarki amerykańsko-kanadyjskie mają spokojne usposobienie, dzięki czemu nadają się na towarzysza dla najmłodszych. Są wierne wobec jednego pana, ale troszczą się o wszystkich członków stada, jednocześnie zachowując dystans wobec obcych. Psy te są dość aktywne i wymagają codziennie minimum godzinnych spacerów, a także innych aktywności, np. regularnego joggingu z właścicielem.

Owczarek szwajcarski – cena

Owczarek szwajcarski – cena psa z rodowodem to około 3 tysiące złotych. Mi osobiście marzy się ta rasa i jeśli tylko będę miała wreszcie odpowiednie warunki, sprezentuję sobie takiego towarzysza. Trzymajcie kciuki, by stało się tak jak najszybciej!

Spodobał Ci się ten wpis? Sprawdź także wpis o owczarku australijskim: https://leonsi.pl/owczarek-australijski-wszystko-co-warto-wiedziec-zanim-wybierzesz-te-rase/.