Higiena Psów

Jak czyścić psu uszy, by mu nie zrobić krzywdy?

Jak czyścić psu uszy, by mu nie zrobić krzywdy?

Czyszczenie psich uszu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli nasz pupil nie przepada za tego typu zabiegami. Jak czyścić psu uszy, by mu nie zrobić krzywdy? Postanowiłam opisać kilka porad na moim blogu. Zapraszam do sprawdzenia!

Jak czyścić psu uszy, by mu nie zrobić krzywdy?

Higiena psich uszu zależy w dużej mierze od tego, z jakim psem mamy do czynienia. W przypadku ras takich jak buldog francuski, doberman, york, czy basenji, które mają niewielki, krótkie, stojące uszy, czyszczenie uszu będziemy wykonywali o wiele rzadziej niż, gdybyśmy mieli psa rasy długouchej.  Jak czyścić psu uszy? Sprawdźcie dzisiejszy wpis!

Rasy psów, które mają długie i opadające uszy, są o wiele bardziej narażone na stany zapalne i schorzenia. Może to wynikać z podrażnień małżowiny usznej, gromadzących się zabrudzeń, a także ze słabszej wentylacji wewnątrz ucha. Dlatego też przynajmniej raz na dwa tygodnie powinniśmy kontrolować stan zdrowia uszu naszego czworonożnego przyjaciela. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, np. wydzielinę lub podejrzany zapach, należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.

Jak czyścić psu uszy?

Zabieg czyszczenia uszu może potrwać maksymalnie pół godziny. Do czyszczenia psich uszu należy wykorzystać specjalne preparaty do usuwania woskowiny (takie spraye kosztują około 15 – 20 złotych). Ucho należy zakropić, a następnie je lekko wymasować, by preparat mógł przedostać się do środka. Rozpuszczoną woskowinę można usunąć za pomocą waty.

Czyszczenie psich uszu – błędy, których nie należy popełniać

Pamiętaj, by nigdy nie czyścić uszu psa patyczkami do uszu – można mu w ten sposób zrobić krzywdę, a także wepchnąć zanieczyszczenia głębiej! Nigdy też nie należy czyścić uszu psa preparatami zawierającymi alkohol, ani też wodą utlenioną!

A czy wasze czworonogi zgadzają się chętnie na taki zabieg? Jakie macie sposoby na to, by uspokoić psa przed czyszczeniem uszu?